Jak dbać o sukulenty?

Sukulenty to rośliny, których cechą charakterystyczną jest fakt, że potrafią magazynować wodę, którą wykorzystują podczas suszy. Sukulenty rosną w miejscach, gdzie inne rośliny nie mają szans do przeżycia: głównie na pustyniach i sawannach. Mnogość gatunków sprawia, że to również ciekawe i mało wymagające rośliny domowe.

Sukulenty w domu

Sukulenty najlepiej czują się w miejscach o dużym nasłonecznieniu, przez co najlepiej ustawić je na parapecie lub na półce w bliskim pobliżu okna. Rośliny te ustawić można również na balkonie podczas cieplejszych miesięcy, jednak najlepiej pod dachem – w końcu latem często dochodzi do obfitych opadów, co mogłoby spowodować zgnicie rośliny. Sukulentom odpowiadają wysokie temperatury, dochodzące nawet do 25 stopni, jednak spokojnie przeżyją również w temperaturze nieco niższej. Zaleca się podlewać je raz w tygodniu podczas upalnych miesięcy, zimą zaś zaledwie raz w miesiącu. Sukulenty magazynują wodę, przez co należy dbać, by przed podlaniem podłoże było całkowicie suche.

Sukulenty w ogrodzie

Niektóre odmiany sukulentów nadają się również do hodowli ogrodowej. Świetnie wyglądają w pobliżu wrzosowisk i na skalniakach. W polskich ogrodach najczęściej można spotkać rojniki, które radzą sobie nawet z bardzo wyjałowioną glebą oraz mogą zostać w podłożu przez całą zimę. Wysoką odpornością na niskie temperatury charakteryzują się niektóre odmiany Agawy – jest to jednak wysoka roślina, która często osiąga wysokość niemal do dwóch metrów. Każdy sukulent wymaga jednak przygotowania przed wystąpieniem przymrozków, a najlepiej podłoże okryć jeszcze przez jesiennymi deszczami. Używa się do tego celu igliwia i specjalnej włókniny, która skutecznie ochroni rośliny przed zmarznięciem.
Sukulenty w ogrodzie potrzebują gleby o dużej przepuszczalności – woda nie może być zatrzymywana w ziemi, gdyż może to powodować niszczenie korzeni i gnicie rośliny. Rośliny sadzone bezpośrednio w glebie nie wymagają nawożenia, a ich podlewanie powinno odbywać się tylko w okresach długotrwałej suszy.

Możesz również polubić…